TV příjem: Zájem o lineární vysílání celorepublikově stále roste + první info o DVB-T2

Klasické televizní vysílání (DVB-T přes anténu) se těší v Česku velké oblibě a sledovanost lineárních programů nadále roste. Vyplývá to z průzkumu ATO/Nielsen 2017, který zveřejnila společnost České Radiokomunikace (ČRa), jeden z provozovatelů celoplošných terestrických multiplexů v České republice.
ČRa se během tiskové konference 1.3.2017 u příležitosti spuštění pravidelného vysílání v DVBT2 snaží vyvrátit několik mýtů, které souvisí s televizním vysíláním a digitální pozemní televizí.

Sledování lineárního televizního vysílání se v posledních pěti letech nepropadá, naopak mírně roste. Zatímco před pěti lety sledoval divák televizní vysílání 4 hodiny a 2 minuty denně. Dnes konzumuje televizní obsah o 18 minut denně déle. Za zvyšujícím zájmem o televizní obsah může stát rozšiřující se programová nabídka a tedy i větší výběr pořadů.

Operátor sítí zároveň upozornil, že význam pozemního vysílání neklesá ale naopak roste. Řada českých domácností se rozhodla přestat si předplácet satelitní či kabelovou televizi a spoléhat se na bezplatnou nabídku programů, kterou naladí na klasickou pozemní anténu. Pozemní televize stále je bezplatnou platformou. Otázkou je, jak dlouho. Generální ředitel televizní skupiny Prima ve středu uvedl, že do dvou let se rozhodne, zda signál svých programů v pozemní síti zakóduje či nikoliv. Bezplatnou pozemní platformu podle průzkumů sleduje zhruba 60 procent českých domácností. Pro komerční televize je proto těžké tuto platformu opustit, na druhou stranu je stále náročnější ji ufinancovat. Připomeňme, že distribuci programů na pozemní vysílače musí komerční televize platit, zatímco u ostatních distribucí (kabel, satelit) naopak vybírají poplatky za každého zákazníka operátora. Tento stav je proto pro komerční televize dlouhodobě neudržitelný.

Ve středu 1.3.2017 proto společnost ČRa spustila první tzv. přechodový DVB-T2 multiplex z prvních vysílačů - Praha - Žižkov a Praha - Cukrák v rámci SFN na K31 s celkem 11 televizními programy v kodeku HEVC (Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, TV Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Óčko, Óčko Gold a Šlágr TV). Programy nejsledovanější komerční skupiny Nova ale chybí. Výstavba přechodové sítě bude probíhat zhruba rok, kdy by vysílání na Moravě/Slezku mělo být spuštěno v cca polovině roku 2017. Přechodové DVB-T2 sítě a stávající DVB-T multiplexy budou fungovat do konce roku 2020 a poté už jen finální DVB-T2 sítě.

Česká republika by podle ČRa mohla mít 5 až 6 celoplošných DVB-T2 multiplexů oproti dnešním 4 v DVB-T. Finální kapacita DVB-T2 multiplexů bude o cca 20 až 30 televizních programů vyšší než stávající stav DVB-T a celkový počet bude závislý na požadavcích vysílatelů na kvalitu obrazu a distribuci doplňkových informací. S programy ve vysokém rozlišení se rovněž počítá. V jednom DVB-T2 multiplexu může být 5 až 7 HD programů v HEVC.

MÁTE JAKÝKOLI DOTAZ?

731 377 774 Pokud se nedovoláte nezoufejte, ihned jak to bude možné zavoláme zpět.

info@dizi.cz Na e-mail se snažíme odpovídat co nejdříve